Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ροστόβου και Ταϊγανίου κυρός Νικόλαος. (1859-1945).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Αμασιήσκη γεννήθηκε τον Δεκέμβριο του 1859 στο Κυβερνείο της Σαμάρας. Στις 9 Δεκεμβρίου 1922 χειροτονήθηκε εντός των κόλπων της σχισματικής "ζώσας Εκκλησίας" Επίσκοπος Πουγκατσέβου. Στις 21 Ιουνίου 1923 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τριάδος, τοποτηρητής της Επισκοπής Ουραλίων. Στα τέλη του 1923 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Ρωσίας και τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πουγκατσέβου, Βικάριος της Επισκοπής Σαρατώβου. Στις 21 Ιανουαρίου 1924 εξελέγη Επίσκοπος Κουσταναή. Στις 12 Απριλίου 1924 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ και τον Απρίλιο του 1925 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τριάδος, Βικάριος της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ. Τον Ιούλιο του 1925 παύθηκε. Τον Δεκέμβριο του 1927 τοποθετήθηκε και πάλι τιτουλάριος Επίσκοπος Πουγκατσέβου, Βικάριος της Επισκοπής Σαρατώβου. Τον Μάρτιο του 1928 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γέισκ, Βικάριος της Επισκοπής Σταυρουπόλεως. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ροστόβου από τις 30 Νοεμβρίου 1931 μέχρι τις 22 Νοεμβρίου 1933. Στις 22 Νοεμβρίου 1933 εξελέγη Επίσκοπος Ροστόβου και Ταϊγανίου. Το 1934 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1936 συνταξιοδοτήθηκε. Φυλακίστηκε στην Ούφα. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Άλμα Άτα του Καζαχστάν. Το 1941 αποφυλακίστηκε. Το 1942 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ροστόβου στη δικαιοδοσία της Αυτόνομης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Το 1943 μετανάστευσε αρχικά στην Οδησσό και κατόπιν στη Ρουμανία. Το ίδιο έτος εντάχθηκε στο κλίμα του Πατριαρχείου Ρουμανίας. Το 1944 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Ιάσιο στις 31 Ιανουαρίου 1945.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.