Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Βόλογδα και Τότμας κυρός Γεώργιος. (1861-1947).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Ανίσιμωφ γεννήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1861 στο χωριό Μεστσεργιάκοβο της Κομητείας Γελάμπουγκας του Κυβερνείου Βιάτκας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Φεβρουαρίου 1885 και Πρεσβύτερος στις 2 Μαρτίου 1885. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βιάτκας και στην Επισκοπή Σαραπούλ. Μεταξύ 1918 και 1922 έχασε όλα τα μέλη της οικογένειάς του, σύζυγο, δύο γιους και μία κόρη. Στις 21 Ιανουαρίου 1922 εκάρη μοναχός. Στις 22 Ιανουαρίου 1922 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 1922 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γελάμπουγκας, Βικάριος της Επισκοπής Σαραπούλ. Στις 4 Μαρτίου 1925 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μάλμιζ, Βικάριος της Επισκοπής Σαραπούλ. Στις 16 Σεπτεμβρίου 1927 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κουργάν, Βικάριος της Επισκοπής Τομπόλσκ, στις 2 Ιανουαρίου 1928 τιτουλάριος Επίσκοπος Μελεκεσίου, Βικάριος της Επισκοπής Σαμάρας, τον Απρίλιο του 1928 αποκαταστάθηκε ως Επίσκοπος Κουργάν, Βικάριος της Επισκοπής Τομπόλσκ και την 1 Μαρτίου 1929 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νολίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Βιάτκας. Στις 13 Μαΐου 1932 εξελέγη Επίσκοπος Ιζέβου αλλά στις 26 Ιουνίου 1932 τοποθετήθηκε και πάλι τιτουλάριος Επίσκοπος Νολίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Βιάτκας. Το 1934 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζλατούστ, Βικάριος της Επισκοπής Σβερδλόβου. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1937 εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα και Τότμας. Τον Δεκέμβριο του 1939 καταδικάστηκε σε πενταετή εκτοπισμό στην Άλμα Άτα αλλά λόγω της προχωρημένης του ηλικίας ορίστηκε ως τόπος διαμονής του το Μολότοβσκ (σημερινό Νολίνσκ). Τον Σεπτέμβριο του 1940 παύθηκε από την Επισκοπή Βόλογδα. Εκοιμήθη στο Μολότοβσκ στις 17 Φεβρουαρίου 1947.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.