Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Δημητρώβου κυρός Βιτάλιος. (1870-1950).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Θεοδώροβιτς Βεντένσκη γεννήθηκε στο χωριό Πεσκοβάτογε του Κυβερνείου Τούλας στις 8 Ιουλίου 1870. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1891 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τούλας. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1919 εκάρη μοναχός. Το ίδιο έτος έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Αυγούστου 1920 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Επιφανώβου, Βικάριος της Επισκοπής Τούλας. Το 1922 προσχώρησε στο σχίσμα της "ζώσας Εκκλησίας", όπου διετέλεσε Αρχιεπίσκοπος και κατόπιν Μητροπολίτης Τούλας μέχρι το 1930. Σε Μητροπολίτη προήχθη το 1925. Το 1930 έγινε Πρόεδρος της Συνόδου της "ζώσας Εκκλησίας" με τον τίτλο του Μητροπολίτη Μόσχας και Τούλας. Το 1933 τοποθετήθηκε Προκαθήμενος της "ζώσας Εκκλησίας" ενώ από το 1935 έφερε τον τίτλο "Προκαθήμενος Μόσχας και πασών των Ορθοδόξων Εκκλησιών της Σοβιετικής Ενώσεως". Το 1941 αποσύρθηκε σε επ' αόριστον άδεια. Στις 2 Μαρτίου 1944 κατόπιν αιτήματος μετανοίας έγινε δεκτός στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας ως εφησυχάζων Επίσκοπος. Στις 5 Μαΐου 1944 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Ιουλίου 1944 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 19 Ιουλίου 1946 κατόπιν δικού του αιτήματος τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Εκοιμήθη στη Μόσχα στις 25 Μαρτίου 1950.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 20 Μαΐου 2018.