Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας κυρός Ιλάριος. (1869-1951).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Γρηγόρεβιτς Ιλίην γεννήθηκε στη Μόσχα στις 30 Ιουνίου 1869. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1892 και Πρεσβύτερος στις 9 Μαρτίου 1914. Στις 5 Μαρτίου 1944 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Σέργιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης Νικόλαο και τους Επισκόπους π. Επιφανώβου Βιτάλιο, Ουλιανώβου Δημήτριο και π. Βόλσκ Μιχαήλ. Τον Μάιο του 1944 εξελέγη Επίσκοπος Ουλιανώβου και Μελεκεσίου και τοποτηρητής της Επισκοπής Καζάν. Στις 28 Δεκεμβρίου 1945 εξελέγη Επίσκοπος Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας. Στις 22 Φεβρουαρίου 1950 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στο Τσεμποξάρυ στις 14 Απριλίου 1951.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.