Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας κυρός Παγκράτιος. (1870-1952).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Παγκράτιος Παραδείσης ή Βατοπεδινός γεννήθηκε στην Βάβδο Χαλκιδικής το 1870. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1889 από τον Πατριάρχη π. Κωνσταντινουπόλεως Ιωακείμ και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1900 από τον Μητροπολίτη Βερροίας Κωνσταντίνο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1898. Στις 6 Νοεμβρίου 1926 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή τιτουλάριος Επίσκοπος Λεύκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Καισαρείας Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δέρκων Φώτιο και Νεοκαισαρείας Αμβρόσιο. Στις 5 Οκτωβρίου 1943 εξελέγη Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας. Εκοιμήθη στα Ταταύλα της Κωνσταντινουπόλεως στις 30 Μαΐου 1952.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 27 Μαΐου 2018.