Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Ουλιανώβου και Μελεκεσίου κυρός Παΐσιος. (1888-1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Παύλοβιτς Ομπράζτσωφ γεννήθηκε στο Βορονέζ το 1888. Στις 15 Φεβρουαρίου 1911 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Ταμπώβου και Βορονέζ. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1944 εκάρη μοναχός. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1944 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπρέστ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης Νικόλαο και τον Επίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο. Στις 14 Φεβρουαρίου 1945 εξελέγη Επίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ και στις 13 Ιανουαρίου 1947 Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Στις 12 Μαΐου 1947 παραιτήθηκε. Στις 19 Ιουνίου 1947 εξελέγη Επίσκοπος Ιβανόβου και Κίνεσμα και στις 3 Ιουνίου 1948 Επίσκοπος Μπρέστ και Κόμπριν. Στις 18 Νοεμβρίου 1948 ονομάστηκε Επίσκοπος Γροδνό και Μπρέστ. Στις 13 Δεκεμβρίου 1949 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 31 Οκτωβρίου 1950 εξελέγη Επίσκοπος Πίνσκ και Πολεσίας και στις 15 Νοεμβρίου 1952 Επίσκοπος Ουλιανώβου και Μελεκεσίου. Στις 28 Ιανουαρίου 1953 παραιτήθηκε οριστικά και αποσύρθηκε στο Βορονέζ όπου και εκοιμήθη στις 29 Οκτωβρίου 1953.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.