Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κίτρους και Κατερίνης κυρός Κωνσταντίνος. (1876-1954).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Κωνσταντίνος Κοϊδάκης γεννήθηκε στην Αγία Παρασκευή της Επαρχίας Κρήνης (Τσεσμέ) της Μικράς Ασίας στις 3 Ιουλίου 1876. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1901. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 1900 και Πρεσβύτερος στις 21 Μαΐου 1906. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Χαλκηδόνος. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1908 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Χαλκηδόνος τιτουλάριος Επίσκοπος Δαφνουσίας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικοπόλεως και Πρεβέζης Δωρόθεο και Στρωμνίτσης Γερμανό. Στις 8 Μαρτίου 1912 εξελέγη Μητροπολίτης Καλλιουπόλεως και Μαδύτου. Στις 7 Οκτωβρίου 1924 εξελέγη Μητροπολίτης της προσωποπαγούς Μητροπόλεως Πλωμαρίου. Στις 23 Μαρτίου 1934 εξελέγη Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης. Παραιτήθηκε για λόγους υγείας στις 31 Ιανουαρίου 1954. Εκοιμήθη στην Κατερίνη στις 30 Μαρτίου 1954.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 03 Ιουνίου 2018.