Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κυρός Αγαθόνικος. (1898-1956).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Παπασταματίου γεννήθηκε στην Αράχωβα Αιγιαλείας το 1898. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1922. Στις 24 Δεκεμβρίου 1922 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1923 και Πρεσβύτερος στις 21 Μαρτίου 1926 από τον Μητροπολίτη Καλαβρύτων Τιμόθεο. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Καλαβρύτων το 1927. Επίσης υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καναδά και τις Η.Π.Α., όπου μετέβη για ευρύτερες σπουδές από το 1927 μέχρι το 1937. Το 1937 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Κορινθίας. Το 1939 αναγκάστηκε να παραιτηθεί από τη θέση του Πρωτοσυγκέλου λόγω της ακύρωσης της εκλογής του Μητροπολίτου Κορινθίας Δαμασκηνού στη θέση του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και τη συνακόλουθη απομάκρυνσή του από τη Μητρόπολη Κορινθίας. Στις 29 Οκτωβρίου 1941 μετά την αποκατάσταση του Δαμασκηνού στη θέση του Αρχιεπισκόπου Αθηνών χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σταυρουπόλεως. Στις 5 Δεκεμβρίου 1942 εξελέγη Μητροπολίτης Αργολίδος και στις 13 Οκτωβρίου 1945 μετατέθηκε στη Μητρόπολη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας. Εκοιμήθη στις 24 Αυγούστου 1956.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.