Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αμασείας κυρός Απόστολος. (1878-1957).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Απόστολος Τρύφωνος γεννήθηκε στην Κριθιά της Καλλιπόλεως της Ανατολικής Θράκης στις 26 Νοεμβρίου 1878. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1901, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Τις η σχεσις της περί λόγου διδασκαλίας του Ευαγγελιστού Ιωάννου προς την του Ιουδαίου Φίλωνος". Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Αυγούστου 1901 από τον Μητροπολίτη Ηρακλείας Γρηγόριο και Πρεσβύτερος στις 12 Μαΐου 1909. Υπηρέτησε στην Πατριαρχική αυλή ως Διάκονος της σειράς (1901-1905), Τριτεύων (11 Μαΐου 1905-1906), Υπογραμματέας (1906-1909) και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου (Μάιος 1909-1913). Στις 16 Ιουνίου 1913 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Ρόδου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Γερμανός ο Ε΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ιωαννίνων Γερβάσιο, Μυτιλήνης Κύριλλο, Βιζύης Άνθιμο, Μαρωνείας Νικόλαο, Γάνου και Χώρας Σεραφείμ, Σισανίου Ιερόθεο, Χαλδίας Λαυρέντιο και Ελευθερουπόλεως Γερμανό. Στις 5 Φεβρουαρίου 1924 εξελέγη Μητροπολίτης Βερροίας και Ναούσης. Ωστόσο αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Ρόδου στις 30 Απριλίου 1924. Στις 4 Ιουνίου 1946 παραιτήθηκε και εσχόλαζε. Στις 25 Οκτωβρίου 1951 εξελέγη Μητροπολίτης Αμασείας. Εκοιμήθη στη Ρόδο στις 29 Νοεμβρίου 1957.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.