Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιζέβου και Ουδμουρτίας κυρός Ιουβενάλιος. (1875-1958).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Κελσίεβιτς Κιλίν γεννήθηκε στις 19 Απριλίου 1875 στο χωριό Αρζαμάστσεβα της Κομητείας Σαραπούλ του Κυβρερνείου Βιάτκας. Στις 2 Ιουλίου 1900 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Ιουλίου 1900 και Πρεσβύτερος στις 12 Φεβρουαρίου 1902. Στις 24 Ιουλίου 1916 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Πέρμης μέχρι το 1919. Το 1919 υπηρέτησε προσωρινά στην Τσιτά και το 1920 μετέβη στο Χαρμπίν της Ματζουρίας. Τον Ιανουάριο του 1923 μετανάστευσε στη Σερβία και εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 10 Φεβρουαρίου 1935 χειροτονήθηκε στο Χαρμπίν τιτουλάριος Επίσκοπος Σινγιάνγκ, Βικάριος της Ρωσικής Ιεραποστολής στην Κίνα. Το 1936 αντικαθιστούσε τον επικεφαλής της Ιεραποστολής Επίσκοπο Βίκτωρα, ο οποίος βρισκόταν στο Βελιγράδι ενώ από το 1937 μέχρι το 1938 αντικαθιστούσε τον Επίσκοπο Σαγκάης Ιωάννη. Τον Μάιο του 1941 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τσιτσικάρσκ, με έδρα το Χαρμπίν. Τον Οκτώβριο του 1945 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 15 Ιουνίου 1946 εξελέγη Επίσκοπος Σαγκάης. Στις 12 Μαΐου 1947 εξελέγη Επίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Στις 3 Ιουνίου 1948 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Στις 21 Φεβρουαρίου 1949 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν και στις 31 Ιουλίου 1952 Αρχιεπίσκοπος Ιζέβου και Ουδμουρτίας. Εκοιμήθη στο Ιζέφσκ στις 28 Δεκεμβρίου 1958.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.