Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βρυξελλών και Βελγίου κυρός Αλέξανδρος. (1875-1960).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Αλεξέγεβιτς Νεμολόφσκη γεννήθηκε το 1875 στην περιοχή της Βολυνίας. Χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος το 1901 στις Η.Π.Α. Στις 6 Νοεμβρίου 1909 εκάρη μοναχός και στις 8 Νοεμβρίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Νοεμβρίου 1909 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αλάσκας, Βικάριος της Επισκοπής Αλεουτίων. Στις 6 Ιουλίου 1916 ονομάστηκε Επίσκοπος Καναδά. Το 1918 εξελέγη Επίσκοπος Αλεουτίων και Βορείου Αμερικής. Το 1921 μετέβη στην Κωνσταντινούπολη, το 1928 στο Άγιον Όρος και στη συνέχεια στο Βέλγιο. Στις 11 Δεκεμβρίου 1936 προήχθη από το Οικουμενικό Πατριαρχείο σε Αρχιεπίσκοπο Βρυξελλών και Βελγίου. Ανήκε στην Εξαρχία Δυτικής Ευρώπης υπό τον Μητροπολίτη Ευλόγιο. Στις 4 Νοεμβρίου 1940 συνελήφθη από την Γκεστάπο και φυλακίστηκε. Στις 23 Οκτωβρίου 1945 υπήχθη μαζί με την υπόλοιπη Εξαρχία στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας. Παρέμεινε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας και μετά την επιστροφή της Εξαρχίας υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο. Αρχικώς έφερε τον τίτλο του Αρχιεπισκόπου Βερολίνου και Γερμανίας. Στις 16 Νοεμβρίου 1948 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βρυξελλών και Βελγίου. Στις 28 Νοεμβρίου 1959 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις Βρυξέλλες στις 11 Απριλίου 1960.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.