Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου κυρός Στέφανος. (1889-1960).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Στέφανος Μαξίμοβιτς Προτσένκο γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 1889 στην περιοχή του Σουμύ. Το 1922 αποφοίτησε από της Σχολή Ιστορίας-Φιλολογίας του Νιέζιν. Στις 5 Μαρτίου 1922 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τσερνιγόβου. Στις 24 Νοεμβρίου 1922 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Αυγούστου 1926 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κόζελετς (Kozelets), Βικάριος της Επισκοπής Τσερνιγόβου. Στις 28 Οκτωβρίου 1932 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Κόζελετς. Το 1936 συνελήφθη και το 1937 καταδικάστηκε σε πενταετή φυλάκιση. Στις 9 Δεκεμβρίου 1941 παύθηκε από την Επισκοπή Τσερνιγόβου. Στις 13 Ιουλίου 1942 εξελέγη Επίσκοπος Ουφάς. Στις 10 Νοεμβρίου 1942 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 25 Αυγούστου 1944 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 2 Ιουνίου 1945 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1959 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Χάρκοβο στις 6 Οκτωβρίου 1960.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.