Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ζιτόμιρ και Όβρουτς κυρός Βλαδίμηρος. (1884-1960).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Δαμιάνοβιτς Κόμπετς γεννήθηκε στις 21 Μαΐου 1884 στη Χερσώνα. Το 1922 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Το 1932 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Μαρτίου 1948 χειροτονήθηκε στο Λένινγκραδ τιτουλάριος Επίσκοπος Πορχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Πσκώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριο και τον Επίσκοπο Λούγκας Συμεών. Το 1949 ονομάστηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ιζμπορσκώβου, Βικάριος της Επισκοπής Πσκώβου. Στις 30 Δεκεμβρίου 1949 διορίστηκε επικεφαλής της Πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 21 Δεκεμβρίου 1951 εξελέγη Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς. Στις 20 Ιουνίου 1954 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Ιουλίου 1956 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 24 Ιανουαρίου 1960.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.