Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταυρουπόλεως και Μπακού κυρός Αντώνιος. (1886-1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αντώνοβιτς Ρομανόφσκη γεννήθηκε στις 6 Μαρτίου 1886 στο χωριό Σάβιντσι της Κομητείας Μίργοροδ του Κυβερνείου Πολτάβας. Στις 15 Αυγούστου 1911 εκάρη μοναχός. Στις 15 Αυγούστου 1911 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 15 Αυγούστου 1912 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου το 1913. Διετέλεσε καθηγητής του Θεολογικού Σεμιναρίου της Τιφλίδος από το 1913 μέχρι το 1921. Από το 1921 μέχρι το 1924 είχε την εποπτεία των Μοναστηριών της Γεωργίας, που είχαν μείνει στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 17 Νοεμβρίου 1924 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Ερεβάν. Διοίκησε την Επισκοπή Σουχούμης. Εσχόλαζε από το 1927 μέχρι το 1929. Τον Ιανουάριο του 1927 συνελήφθη και φυλακίστηκε. Στη συνέχεια εστάλη για δύο χρόνια στη Δημοκρατία του Μαρίισκ. Στις 27 Φεβρουαρίου 1929 εξελέγη Επίσκοπος Ντον. Στις 3 Ιανουαρίου 1930 παύθηκε. Το 1935 εξελέγη Επίσκοπος Σταυρουπόλεως και Ντον και στις 8 Δεκεμβρίου 1935 Επίσκοπος Στάλινγκραδ. Από το 1936 εσχόλαζε και πάλι. Τυπικά παρέμεινε στη θέση του Επισκόπου Στάλινγκραδ μέχρι τις 15 Ιανουαρίου 1937. Συνελήφθη επανειλημμένως. Διέμενε στο Σαράτωβ. Το 1943 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 13 Σεπτεμβρίου 1943 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σταυρουπόλεως και Πιατιγκόρσκ. Από τον Μάιο του 1945 άρχισε να τιτλοφορείται Σταυρουπόλεως και Μπακού. Στις 25 Φεβρουαρίου 1962 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στη Σταυρούπολη στις 7 Νοεμβρίου 1962.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2019.