Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ερμουπόλεως κυρός Ευάγγελος. (1905-1962).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Ευάγγελος Ψήμμας γεννήθηκε στο Δελβινάκι της Ηπείρου το 1905 (ΘΗΕ 1904). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1930. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1931. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Δρυϊνουπόλεως από το 1931 μέχρι το 1935. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1936 στο Κέηπ Τάουν της Νοτίου Αφρικής. Το 1936 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Δεκεμβρίου 1939 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαβυλώνος και διορίστηκε Πατριαρχικός Επίτροπος Καΐρου. Στις 3 Δεκεμβρίου 1940 εξελέγη Μητροπολίτης Ερμουπόλεως. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 8 Νοεμβρίου 1962.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Απριλίου 2018.