Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς κυρός Μιχαήλ. (1872-1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Αλεξάντροβιτς Ρουμπίνσκη γεννήθηκε το 1872. Στις 29 Απριλίου 1945 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χερσώνος και Νικολαγέβου. Τον Ιανουάριο του 1947 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κυροβογκράδ και Τσιγκιρίν. Στις 12 Μαΐου 1947 κηρύχθηκε έκπτωτος με απόφαση της Ιεράς Συνόδου και τέθηκε υπό περιορισμό στην Ιερά Μονή Ζιροβίτσι της Λευκορωσίας. Στις 28 Φεβρουαρίου 1948 εξελέγη Επίσκοπος Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς. Στις 31 Οκτωβρίου 1950 παραιτήθηκε και αποσύρθηκε στη λαύρα του Ποτσαέβου. Εκοιμήθη στις 29 Δεκεμβρίου 1962.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2019.