Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός Θεόκλητος. (1889-1962).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Θεόκλητος Παναγιωτόπουλος γεννήθηκε στη Δημητσάνα το 1889. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Υπηρέτησε ως Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου από τις 21 Ιουλίου 1923 μέχρι την 1 Νοεμβρίου 1924. Την 1 Νοεμβρίου 1924 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σταυρουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 12 Φεβρουαρίου 1931 εξελέγη Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας. Στις 16 Νοεμβρίου 1944 εξελέγη Μητροπολίτης Πατρών. Στις 7 Αυγούστου 1957 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος. Εκοιμήθη στη Βαρυμπόμπη Αττικής στις 8 Ιανουαρίου 1962.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Απριλίου 2018.