Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Συμφεροπόλεως και Κριμαίας κυρός Γουρίας. (1891-1965).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βιατσεσλάβ Μιχαήλοβιτς Γεγκόρωφ γεννήθηκε την 1 Οκτωβρίου 1891 στην Αγία Πετρούπολη. Το 1915 εκάρη μοναχός και στην συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Αγίας Πετρουπόλεως το 1917. Το 1922 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Αυγούστου 1946 χειροτονήθηκε στην Μόσχα Επίσκοπος Τασκένδης και Μέσης Ασίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Γρηγόριο και τους Επισκόπους Καλούγας Ονησιφόρο και Ούζγκοροδ και Μουκατσέβου Νέστωρα. Στις 25 Φεβρουαρίου 1952 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 26 Ιανουαρίου 1953 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σαρατώβου και Στάλινγκραδ και τοποτηρητής της Επισκοπής Αστραχανίου. Στις 31 Ιουλίου 1954 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν και στις 19 Οκτωβρίου 1955 Αρχιεπίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε. Στις 21 Μαΐου 1959 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας. Στις 19 Σεπτεμβρίου 1960 εξελέγη Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας. Στις 14 Νοεμβρίου 1961 εξελέγη Μητροπολίτης Συμφεροπόλεως και Κριμαίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε. Εκοιμήθη στις 12 Ιουλίου 1965.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.