Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος κυρός Ιωακείμ. (1881-1965).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Σιγάλας γεννήθηκε στη Μυτιλήνη το 1881. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Χάλκης από την οποία αποφοίτησε το 1903. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1903 από τον Μητροπολίτη Πελαγωνείας Ιωακείμ. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Πελαγωνείας όπου ανέπτυξε και εθνική δράση. Στις 6 Αυγούστου 1911 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Απολλωνιάδος, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Νικομηδείας. Το 1919 στάλθηκε ως Πατριαρχικός Έξαρχος στην Κερασούντα του Πόντου, για να επιλύσει τις διαφορές μεταξύ του Μητροπολίτη Χαλδίας Λαυρεντίου και των κοινοτικών αρχών της Κερασούντας. Στις 21 Φεβρουαρίου 1928 εξελέγη Μητροπολίτης Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος. Παραιτήθηκε στις 13 Αυγούστου 1957. Εκοιμήθη στις 28 Οκτωβρίου 1965 στη Θεσσαλονίκη όπου εφησύχαζε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.