Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας κυρός Ιωάσαφ. (1903-1966).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Μιχαήλοβιτς Λελιούχιν γεννήθηκε στις 28 Απριλίου 1903 στο χωριό Ντουμποσίση, της Επαρχίας Γιέλνυας του Νομού Σμολένσκ. Είχε προσχωρήσει αρχικά στο σχίσμα της "ζώσας Εκκλησίας" όπου είχε χειροτονηθεί Πρεσβύτερος. Το 1942 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Ρωσίας, Στις 15 Αυγούστου 1942 χειροτονήθηκε Διάκονος και την επομένη ημέρα Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Δνεπροπετρώβου. Το 1958 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Αυγούστου 1958 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 21 Μαΐου 1959 εξελέγη Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε και στις 14 Αυγούστου 1961 Επίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας. Στις 12 Ιανουαρίου 1962 ανέλαβε την προσωρινή διοίκηση και της Επισκοπής Χμιελνικίου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1964 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Μαρτίου 1964 εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας. Από τις 5 Φεβρουαρίου 1965 μέχρι τις 25 Μαΐου του ίδιου έτους διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Λουγκάνσκ. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 24 Απριλίου 1966 συνεπεία καρδιακής νόσου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.