Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρασνοδάρ και Κουμπάν κυρός Βίκτωρ. (1893-1966).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Βικτώροβιτς Σβιάτιν γεννήθηκε στις 2/14 Αυγούστου 1893 στο χωριό Καραγκαήσκη της Επαρχίας Βερχνεουράλσκ του Νομού Ορενβούργου. Το 1918-1919 έφυγε στην Κίνα όπου εκάρη μοναχός στις 30 Ιουνίου 1921. Στις 3 Ιουλίου 1921 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Ιουλίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην ενορία του Τιεντσίν επί δέκα έτη. Στις 3 Νοεμβρίου 1929 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Νοεμβρίου 1932 χειροτονήθηκε στη Γιουγκοσλαβία Επίσκοπος Σαγκάης υπό τη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Το 1933 εξελέγη Επίσκοπος Πεκίνου και Κίνας και τέθηκε επικεφαλής της ιεραποστολής. Το Σεπτέμβριο του 1938 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Οκτωβρίου 1946 έγινε δεκτός στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 17 Αυγούστου 1950 ονομάστηκε Πατριαρχικός Έξαρχος Άπω Ανατολής. Το 1955 παραιτήθηκε και το επόμενο έτος μετέβη στη Σοβιετική Ένωση. Στις 31 Μαΐου 1956 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κρασνοδάρ και Κουμπάν. Στις 20 Μαΐου 1961 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Κρασνοδάρ στις 18 Σεπτεμβρίου 1966.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 12 Αυγούστου 2019.