Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας κυρός Κλήμης. (1897-1967).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Κίνο Ράντεφ Κηνώφ γεννήθηκε στο χωριό Όρεσακ, του Δήμου Τρογιάν της Επαρχίας Λόβετς της Βουλγαρίας στις 22 Νοεμβρίου/5 Δεκεμβρίου 1897. Το 1918 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Ιανουαρίου 1919 από τον Μητροπολίτη Φιλιππουπόλεως Μάξιμο και Πρεσβύτερος την 1 Σεπτεμβρίου 1928. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Στις 7 Ιανουαρίου 1931 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1928 μέχρι το 1935 υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως και από το 1937 μέχρι το 1938 ως Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Φιλιππουπόλεως. Στις 30 Ιανουαρίου 1939 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λεύκης. Στις 15 Δεκεμβρίου 1940 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας. Εκοιμήθη στη Βιέννη στις 13 Φεβρουαρίου 1967.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.