Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κατάνης κυρός Ιάκωβος. (1927-2018).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Πηλίλης γεννήθηκε στα Μέγαρα στις 10 Αυγούστου 1927. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών από την οποία αποφοίτησε το 1951. Το 1951 εκάρη μοναχός και το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 26 Απριλίου 1952 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1953 μετέβη στο Λονδίνο και πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Οξφόρδη. Το 1959 μετέβη στις Η.Π.Α. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καναδά και τη Νέα Υόρκη. Στις 21 Μαΐου 1967 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίας Τριάδος Νέας Υόρκης τιτουλάριος Επίσκοπος Κατάνης, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Χιούστον (1967-1970) Μπουένος ’υρες (1970-1973) και Σάρλοτ (1973-1977). Το 1977 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στο Κληαργουότερ (Clearwater) της Φλώριδα των Η.Π.Α. στις 21 Ιουνίου 2018.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 26 Ιουνίου 2018.