Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πολόγου και Κουμανόβου κυρός Κύριλλος. (1934-2013).
(Εκκλησία της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ποπόβσκη γεννήθηκε στο Τσάρεφ Ντβορ της Επαρχίας Πρεσπών στις 23 Ιουνίου (21 Ιουλίου) 1934. Στις 6 Απριλίου 1964 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1964 από τον Μητροπολίτη Σκοπίων Δοσίθεο. Από το 1965 μέχρι το 1967 μετέβη για σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Τις σπουδές αυτές ολοκλήρωσε το 1981 στη Θεολογική Σχολή των Σκοπίων. Στις 12 Ιουλίου 1967 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σκοπίων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σκοπίων Δοσίθεος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πρέσπας και Μοναστηρίου Κλήμη, Ζλετόβου και Στρωμνίτσης Ναούμ και Βελίκης Μεθόδιο. Στις 18 Ιουλίου 1967 μετά τη μονομερή ανακήρυξη του Αυτοκεφάλου της Εκκλησίας των Σκοπίων εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Αμερικής-Καναδά και Αυστραλίας. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι το 1986, οπότε και εξελέγη Μητροπολίτης Πολόγου και Κουμανόβου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Αυστραλίας (1974-1982) και της Μητροπόλεως Πολόγου και Κουμανόβου (1971-1986) καθώς και τοποτηρητής της Μητροπόλεως Σκοπίων (22 Μαΐου-19 Αυγούστου 1981). Στις 16 Ιουνίου 2004 καθαιρέθηκε από το Πατριαρχείο Σερβίας. Εκοιμήθη στα Σκόπια στις 11 Ιουνίου 2013.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 14 Μαΐου 2022.