Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κιέβου και Γαλικίας κυρός Ιωάννης. (1877-1968).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Αλεξάντροβιτς Σόκολωφ γεννήθηκε στο Δημητρώφ της Μόσχας την 1/13 Ιανουαρίου 1877. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1897. Το 1901 νυμφεύθηκε και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Το 1915 χήρεψε. Από το 1922 υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Μόσχας. Το 1928 εκάρη μοναχός. Στις 12 Οκτωβρίου 1928 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1929 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κίμρυ (Kimry), Βικάριος της Επισκοπής Καλλίνιν. Στις 17 Μαρτίου 1931 τοποθετήθηκε και πάλι τιτουλάριος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 14 Μαΐου 1934 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 4 Σεπτεμβρίου 1934 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γεγκωρέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τον Ιανουάριο του 1936 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βολοκολάμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 30 Ιουλίου 1936 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Μπριάνσκ. Την 1 Αυγούστου 1936 παύθηκε από Επίσκοπος Βολοκολάμσκ. Τον Οκτώβριο του 1936 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Βόλογδα. Ύστερα από λίγο, αρχές του 1937, εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα. Στις 23 Μαΐου 1937 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου. Στις 21 Ιανουαρίου 1938 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1939 παύθηκε (είχε ήδη συληφθεί το 1938). Στις 24 Νοεμβρίου 1941 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ουλιανώβου. Στις 14 Αυγούστου 1942 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ιβανόβου από τις 8 Μαρτίου 1943 μέχρι τις 27 Αυγούστου 1944. Στις 12 Φεβρουαρίου 1944 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας. Στις 30 Μαρτίου 1964 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 29 Μαρτίου 1968. Ενταφιάστηκε στο Κοιμητήριο του Μπάικοβε στο Κίεβο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.