Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ευρίπου κυρός Βασίλειος. (1929-2017).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Βασίλειος Παναγιωτακόπουλος γεννήθηκε το 1929 στο Αγρίνιο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1951. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1958 και Πρεσβύτερος στις 23 Νοεμβρίου 1958. Στις 18 Δεκεμβρίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ευρίπου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 8 Μαΐου 2000 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Αγρίνιο στις 30 Δεκεμβρίου 2017.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Ιουλίου 2018.