Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας κυρός Στυλιανός. (1935-2019).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Στυλιανός Χαρκιανάκης γεννήθηκε στο Ρέθυμνο της Κρήτης στις 29 Δεκεμβρίου 1935. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1958. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1957 και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1958. Από το 1966 μέχρι το 1975 υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Βλατάδων στη Θεσσαλονίκη. Διετέλεσε Υφηγητής της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης (1969-1975). Στις 6 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Μιλητουπόλεως. Στις 13 Φεβρουαρίου 1975 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας. Εκοιμήθη στις 25 Μαρτίου 2019.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 25 Μαρτίου 2019.