Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιδινίου κυρός Νεόφυτος. (1868-1971).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Δημητρώφ Καραάμπωφ γεννήθηκε στις 29 Ιουνίου 1868 στο χωριό Κουμ Ντουμπάντζη (σημερινό Γκαλάμποβο) του Νομού Στάρας Ζαγόρας της Βουλγαρίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Ιανουαρίου 1889 και Πρεσβύτερος στις 12 Ιανουαρίου 1889. Το 1890 χήρεψε. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1900. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου (1900-1902) και της Μητροπόλεως Βιδινίου (1902-1905). Στις 15 Φεβρουαρίου 1905 εκάρη μοναχός. Στις 28 Μαρτίου 1905 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουνίου 1909 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Στις 12 Οκτωβρίου 1914 εξελέγη Μητροπολίτης Βιδινίου. Εκοιμήθη στο Βιδίνιο στις 26 Φεβρουαρίου 1971 σε ηλικία 103 ετών.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 04 Σεπτεμβρίου 2018.