Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τορόντου κύριος Σωτήριος. (γεν. 1936).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Σωτήριος Αθανασούλας γεννήθηκε στα Λεπιανά Άρτης στις 19 Φεβρουαρίου 1936. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1961. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Ιουλίου 1962 και Πρεσβύτερος στις 18 Ιουλίου 1962. Στις 27 Ιανουαρίου 1974 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνσταντίας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος Τορόντου. Στις 15 Μαρτίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Τορόντου. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1996 μετά την απόσπαση της Επισκοπής Τορόντου από την Αρχιεπισκοπή Αμερικής και την ανύψωσή της σε Μητρόπολη προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 14 Οκτωβρίου 2018.