Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1974

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

ΣΤ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΣΕΡΒΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων κ. Γερμανός. 15-07-1951.

Έδρα Βελιγράδι.

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Μαρκίας Δανιήλ. 05-04-1969.
    Πατριαρχικός Επίτροπος.

  2. Ο Μοραβικίου Ειρηναίος. 14-07-1974.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Μπάτσκας Νικάνωρ. 03-06-1947.
    Έδρα Νόβι Σάντ.

  2. Ο Συρμίου Μακάριος. 04-06-1947.
    Έδρα Σρέμσκα Μιτρόβιτσα.

  3. Ο Βανάτου Βησσαρίων. 29-06-1947.
    Έδρα Βέρσατς.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Σουμαδίας Βαλεριανός. 26-01-1941.
    Έδρα Κραγκούγεβατς.

  2. Ο Ζίτσης Βασίλειος. 08-06-1947.
    Έδρα Κράλιεβο.

  3. Ο Μπρανιτσέβου Χρυσόστομος. 15-06-1947.
    Έδρα Ποζάρεβατς.

  4. Ο Σάμπατς και Βαλιέβου Ιωάννης. 07-08-1960.
    Έδρα Σάμπατς.

  5. Ο Τιμοκίου Μεθόδιος. 04-07-1971.
    Έδρα Ζάγετσαρ.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Νύσσης Ιωάννης. 21-03-1926.
    Έδρα Νις.

  2. Ο Ράσκας και Πριζρένης Παύλος. 22-09-1957.
    Έδρα Πρίζρεν.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ζάγκρεμπ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σλαυονίας Αιμιλιανός.
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

Επίσκοποι

  1. Ο Σλαυονίας Αιμιλιανός. 17-07-1949.
    Έδρα Πάκρακ.

  2. Ο Άνω Καρλοβικίου Συμεών. 29-07-1951.
    Έδρα Κάρλοβατς.

  3. Ο Δαλματίας Στέφανος. 09-08-1959.
    Έδρα Σίμπενικ.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Μητροπολίτης

  1. Ο Δαμπροβοσνίας Βλαδισλαύος. 31-07-1955.
    Έδρα Σεράγεβο.

Επίσκοποι

  1. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Λογγίνος. 01-07-1951.
    Έδρα Τούζλα.

  2. Ο Βανιαλούκας Ανδρέας. 28-06-1959.
    Έδρα Βανιαλούκα.

  3. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Δαμπροβοσνίας Βλαδισλαύος.
    Έδρα Μοστάρ.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

Μητροπολίτες

  1. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Δανιήλ. 25-06-1961.
    Έδρα Τσέτινε.

  2. Ο Σκοπίων (χηρεύει).
    Έδρα Σκόπια.

Επίσκοποι

  1. Ο Πρέσπας και Μοναστηρίου (χηρεύει).
    Έδρα Μοναστήρι.

  2. Ο Ζλετόβου και Στρωμνίτσης (χηρεύει).
    Έδρα Στρώμνιτσα.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

Επίσκοποι

  1. Ο Ανατολικής Αμερικής Σάββας. 23-07-1961.
    Έδρα Sewickley Πενσυλβανίας.

  2. Ο Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανός. 01-08-1963.
    Έδρα Σικάγο.

  3. Ο Δυτικής Αμερικής Γρηγόριος. 04-08-1963.
    Έδρα Αλχάμπρα Καλιφόρνιας.

  4. Ο Δυτικής Ευρώπης Λαυρέντιος. 16-07-1967.
    Έδρα Παρίσι.

  5. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Νικόλαος. 08-09-1973.
    Έδρα Ελαίν Βικτωρίας.

  6. Ο Βουδιμίου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μπάτσκας Νικάνωρ.
    Έδρα Βουδαπέστη.

  7. Ο Τιμισοάρας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Βανάτου Βησσαρίων.
    Έδρα Τιμισοάρα.

θ) Συνοδικοί Αρχιερείς.

  1. Ο Μαυροβουνίου Δανιήλ.

  2. Ο Σλαυονίας Αιμιλιανός.

  3. Ο Βανιαλούκας Ανδρέας.

  4. Ο Σάμπατς και Βαλιέβου Ιωάννης.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.