Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σηλύμνου κύριος Ιωαννίκιος. (γεν. 1939).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Γκεοργκίεφ Νεντέλτσεφ γεννήθηκε στο χωριό Πετ Μογκίλι του Νομού Σλίβεν στις 2 Μαρτίου 1939. Την 1 Απριλίου 1961 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Μούγκλιζ (Μητρόπολη Στάρας Ζαγόρας). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1961 από τον Επίσκοπο Γλαβινίτσης Στέφανο και Πρεσβύτερος στις 17 Μαρτίου 1963 από τον Επίσκοπο Μακαριουπόλεως Νικόλαο. Το 1964 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας και μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Την 1 Αυγούστου 1968 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου. Στις 24 Νοεμβρίου 1968 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας. Το 1970 μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στη Βέρνη της Ελβετίας. Το 1971 τοποθετήθηκε και πάλι Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου. Στις 20 Απριλίου 1975 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σηλύμνου. Στις 13 Απριλίου 1980 εξελέγη Μητροπολίτης Σηλύμνου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.