Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Βουκουρεστίου, Μητροπολίτης Ουγγροβλαχίας και
Πατριάρχης πάσης Ρουμανίας κυρός Ιουστινιανός. (1915-1977).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μαρίνα γεννήθηκε στις 2 Φεβρουαρίου 1901 στο χωριό Σουϊέστι (Suieşti) στην Κομητεία Βάλτσεα (Vâlcea) της Ρουμανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1929. Αφού νυμφεύθηκε χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος το 1924 και υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ριμνίκου (1924-1945). Το 1935 εκοιμήθη η σύζυγός του σε ηλικία 27 ετών. Στις 11 Αυγούστου 1945 εκάρη μοναχός. Στις 12 Αυγούστου 1945 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Ιασίου τιτουλάριος Επίσκοπος Βασλουϊάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ιασίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μολδαβίας Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ασπροκάστρου και Ισμαήλ Άνθιμο και Βοτοσιανίων Βαλέριο. Στις 16 Αυγούστου 1947 ανέλαβε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Μολδαβίας και στις 19 Νοεμβρίου 1947 εξελέγη Μητροπολίτης Μολδαβίας και Σουτσεάβας και Αρχιεπίσκοπος Ιασίου. Στις 27 Φεβρουαρίου 1948 ανέλαβε τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου και στις 24 Μαΐου 1948 εξελέγη Μητροπολίτης Ουγγροβλαχίας, Αρχιεπίσκοπος Βουκουρεστίου και Πατριάρχης Ρουμανίας. Εκοιμήθη στο Βουκουρέστι στις 26 Μαρτίου 1977 ύστερα από μακρά περίοδο νοσηλείας. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Ράντου Βόντα στο Βουκουρέστι..

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.