Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σβορνικίου και Τούζλας κυρός Λογγίνος. (1893-1977).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο Λογγίνος Τόμιτς γεννήθηκε στις 16/28 Απριλίου 1893 στο Φελνάκ της Κομητείας Αράντ της Ρουμανίας. Το 1919 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Γκργκετέγκ (στην Βοϊβοντίνα). Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Τιμισοάρας Γεώργιο. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 21 Νοεμβρίου 1938 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Σερβίας Γαβριήλ. Την 1 Ιουλίου 1951 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης. Το 1955 εξελέγη Επίσκοπος Σβορνικίου και Τούζλας. Εκοιμήθη στην Ιερά Μονή Τάβνα (στην πόλη Μπιγέλινα της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης) στις 15 Αυγούστου 1977. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Τάβνα.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.