Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κυρός Μακάριος. (1913-1977).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Μούσκος γεννήθηκε στο χωριό Άνω Παναγιά της Πάφου στις 13 Αυγούστου 1913. Στις 7 Αυγούστου 1938 χειροτονήθηκε Διάκονος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1942 και στη συνέχεια φοίτησε στη Νομική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου. Στις 13 Ιανουαρίου 1946 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στην Αθήνα και υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Παρασκευής Πειραιά. Στη συνέχεια μετέβη στη Βοστώνη όπου παρακολούθησε για δύο έτη μαθήματα στο εκεί Πανεπιστήμιο με ειδίκευση στην Κοινωνιολογία της θρησκείας. Στις 8 Απριλίου 1948 εξελέγη Μητροπολίτης Κιτίου και χειροτονήθηκε στο βαθμό του Επισκόπου στις 13 Ιουνίου 1948. Στις 20 Οκτωβρίου 1950 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κύπρου και Εθνάρχης σε διαδοχή του Μακαρίου του Β΄. Το 1960 μετά την ανακήρυξη της Κύπρου σε ανεξάρτητη Δημοκρατία εξελέγη Πρόεδρος αυτής και επανεξελέγη το 1968. Το 1973 μετά την τρίτη εκλογή του Μακαρίου στο αξίωμα του Προέδρου της Δημοκρατίας οι τρεις Μητροπολίτες του νησιού προέβησαν σε καθαίρεση του Μακαρίου, ο οποίος στη συνέχεια συνεκάλεσε μείζονα Σύνοδο και καθαίρεσε τους τρεις Μητροπολίτες. Ανακηρύχθηκε επίτιμος διδάκτωρ των Θεολογικών Σχολών των Πανεπιστημίων της Βοστώνης και της Αθήνας, των Νομικών Σχολών των Πανεπιστημίων Κεράλα των Ινδιών, Θεσσαλονίκης, Μπογκοτά της Κολομβίας και Μάλτας και της Παντείου Ανωτάτης Σχολής Πολιτικών Επιστημών. Εκοιμήθη στη Λευκωσία στις 3 Αυγούστου 1977.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 24 Νοεμβρίου 2018.