Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λούτσκ και Βολυνίας κυρός Ιωάννης. (1929-1994).
(Πατριαρχείο Κιέβου).

 Ο κατά κόσμον Βασίλειος Νικολάγεβιτς Μπόντναρτσουκ γεννήθηκε στις 12 Απριλίου 1929 στο χωριό Ιβάνε Πούστε της Επαρχίας Μπορσώβου του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας (τότε ανήκε στην Πολωνία). Το 1949 η οικογένειά του απελάθηκε στο Καζαχστάν όπου διέμενε μέχρι το 1953. Στις 25 Ιανουαρίου 1958 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ιβανόβου Ρωμανό. Στις 21 Μαΐου 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμένα. Το 1964 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Λβώβου και Τερνοπόλεως. Στις 11 Οκτωβρίου 1977 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου και στις 14 Οκτωβρίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Οκτωβρίου 1977 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαο, τον Αρχιεπίσκοπο Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λεόντιο και τους Επισκόπους Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Σάββα και Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Σεβαστιανό. Στις 23 Ιουνίου 1988 απηύθυνε αναφορά στην Ιερά Σύνοδο με την οποία ζητούσε τη μετάθεσή του σε κάποια Επισκοπή της Δυτικής Ουκρανίας, επειδή η υγεία του χειροτέρευε και ήθελε να είναι κοντά στο σπίτι του (στο Δρογόμπιτς). Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε να τον θέσει στην τάξη των σχολαζόντων λόγω αυτού του γεγονότος. Ο Ιωάννης πέντε μέρες μετά έστειλε αναφορά στη Σύνοδο, στην οποία έλεγε ότι ήταν γεμάτος δύναμη και ενέργεια και μπορούσε να ασκήσει τα καθήκοντά του. Η Σύνοδος όμως δεν επανήλθε στο θέμα του και αυτός ξεκίνησε διασπαστικές ενέργειες. Έτσι στις 14 Νοεμβρίου 1989 η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε την καθαίρεσή του. Ωστόσο ήδη από τις 20 Οκτωβρίου 1989 ο Επίσκοπος Ιωάννης είχε προσχωρήσει στην Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας. Στις 30 Οκτωβρίου 1989 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Λβώβου. Στις 6 Ιουνίου 1990 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 22 Ιανουαρίου 1992  εξελέγη Μητροπολίτης Ζιτόμιρ. Στις 29 Απριλίου 1992 παύθηκε. Τον Μάιο του 1992 ξεκίνησε διαπραγματεύσεις με τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Βλαδίμηρο προκειμένου να επανέλθει στο Πατριαρχείο Ρωσίας. Ενώ όμως η Ιερά Σύνοδος αποφασίζει το 1993 το αίτημά του να εξεταστεί από τη Σύνοδο της Ιεραρχίας ο Ιωάννης δεν περιμένει τη σύγκλησή της και προσχωρεί στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου εξελέγη στις 25 Ιουνίου 1993 Μητροπολίτης Δρογόμπιτς και Σαμπόρ. Στις 12 Απριλίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Λούτσκ και Βολυνίας. Εκοιμήθη στις 9 Νοεμβρίου 1994 συνεπεία αυτοκινητιστικού ατυχήματος.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.