Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Περιστερίου κυρός Αλέξανδρος. (1907-1978).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Αλέξανδρος Καντώνης γεννήθηκε στην Αμισό του Πόντου το 1907. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1937. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1936 και Πρεσβύτερος το 1939. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Ιεροκήρυκας στην Κωνσταντινούπολη, στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα. Στις 21 Νοεμβρίου 1965 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου. Στις 22 Μαΐου 1974 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Περιστερίου. Εκοιμήθη στις 5 Μαΐου 1978.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Νοεμβρίου 2017.