Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Έδμοντον κυρός Ιωάσαφ. (1897-1978).
(Πατριαρχείο Ρωσίας - Μετροπόλια).

Ο κατά κόσμον Στέφανος Αντώνιουκ γεννήθηκε στο Κόμπριν της Λευκορωσίας στις 16 Δεκεμβρίου 1897. Σπούδασε στην Παιδαγωγική Σχολή του Κιέβου. Μετά την Οκτωβριανή επανάσταση αναγκάστηκε να μεταβεί με την οικογένειά του αρχικά στην Σιβηρία και στη συνέχεια στην Κίνα. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1923 στο Χαρμπίν. Το 1930 μετέβη με την οικογένειά του στις Η.Π.Α. Το 1963 μετά την κοίμηση της συζύγου του εκάρη μοναχός. Στις 7 Απριλίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Έδμοντον, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μοντρεάλης. Εκοιμήθη στις 18 Οκτωβρίου 1978.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 28 Δεκεμβρίου 2018.