Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σμόλεν κυρός Τύχων. (1901-1978).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμονν Θεόδωρος Κόητσεφ Καζάσωφ γεννήθηκε στις 5 Αυγούστου 1901 στην κωμόπολη Τριάβνα του Νομού Γκαμπρόβου της Βουλγαρίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Σόφιας το 1927. Στις 14 Μαρτίου 1931 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Μαρτίου 1931 και Πρεσβύτερος το 1936. Στις 7 Ιανουαρίου 1939 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Λοβτσού από το 1939 μέχρι το 1940. Από το 1940 μέχρι το 1941 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογικής Σχολή της Βέρνης στην Ελβετία. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Ι.Μ. Βάρνης και Πρεσλάβας από το 1942 μέχρι το 1946. Στις 30 Μαΐου 1946 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Σμόλεν. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας από το 1946 μέχρι το 1971. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 3 Μαρτίου 1978.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Απριλίου 2022.