Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων κυρός Αγάπιος. (1923-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Σωτήριος Ιωαννίδης γεννήθηκε στα Ταταύλα της Κωνσταντινουπόλεως το 1923. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1947. Το 1945 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Νεοκαισαρείας Χρυσόστομο. Το 1954 διορίστηκε Τριτεύων των Πατριαρχικών Διακόνων, τον Οκτώβριο του 1958 Δευτερεύων και τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους Μέγας Αρχιδιάκονος. Το 1964 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και διορίστηκε Μέγας Πρωτοσύγκελος. Στις 26 Νοεμβρίου 1970 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Σωζοπόλεως. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 29 Νοεμβρίου 1970. Στις 9 Νοεμβρίου 1976 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 22 Μαρτίου 1977 εξελέγη Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων. Εκοιμήθη στην Αντιγόνη των Πριγκηποννήσων στις 29 Αυγούστου 1979. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 31 Αυγούστου 1979 στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Πριγκήπου, προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχου Δημητρίου. Ενταφιάστηκε στο Κοινοτικό Νεκροταφείο Πριγκήπου.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.