Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βατούμης και Σεμοκμέδης κυρός Ρωμανός. (1887-1979).
(Εκκλησία της Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γρηγόριος Πετριασβίλι γεννήθηκε την 1 Οκτωβρίου 1887. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Μαρτίου 1949 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Καλλίστρατο και Πρεσβύτερος στις 13 Μαρτίου 1949. Στις 21 Φεβρουαρίου 1965 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας. Στις 28 Αυγούστου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Αλαβέρδης και τοποτηρητής της Επισκοπής Μπόδβης. Στις 28 Αυγούστου 1971 εξελέγη Επίσκοπος Κουταΐδος Γαενάτης. Στις 8 Απριλίου 1972 προήχθη σε Μητροπολίτη. Το 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Βατούμης και Σεμοκμέδης και τοποτηρητής της Επισκοπής Τσκονδίδης. Την 1 Ιανουαρίου 1978 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 25 Μαρτίου 1979.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.