Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πατάρων κυρός Στέφανος. (1898-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Στέφανος Πέτροβιτς Τιμτσένκο γεννήθηκε στις 22 Δεκεμβρίου 1898 στο χωριό Μουράφα του Νομού Χαρκόβου της Ουκρανίας. Μετά το 1917 μετανάστευσε αρχικά στη Βουλγαρία και από το 1922 στην Πράγα όπου σπούδασε Νομική. Το 1927 αφού τελείωσε τις σπουδές του εισήλθε στο Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου στο Παρίσι. Το 1931 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Ευλόγιο και μία εβδομάδα αργότερα Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Γαλλία, την Αμβέρσα του Βελγίου και τη Στοκχόλμη της Σουηδίας. Στις 5 Μαΐου 1972 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Μαΐου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πατάρων, Βοηθός Επίσκοπος της Εξαρχίας Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης. Εκοιμήθη στη Στοκχόλμη στις 29 Ιανουαρίου 1979.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.