Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αμερικής και Αυστραλίας κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1942).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Μπλαγκόεφ Μποσάκωφ γεννήθηκε στην Σλαβόνιτσα στις 6 Δεκεμβρίου 1942. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1973. Στις 12 Απριλίου 1970 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τρογιάν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Μαΐου 1970 και Πρεσβύτερος στις 27 Δεκεμβρίου 1970. Στις 21 Ιουλίου 1973 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1973 μέχρι το 1980. Στις 7 Δεκεμβρίου 1980 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τρογιάν (1980-183) και τοποτηρητής της Μητροπόλεως Άκρονος (1983-1986). Στις 17 Απριλίου 1986 εξελέγη Μητροπολίτης Άκρονος. Στις 19 Δεκεμβρίου 1989 μετά την συνένωση των Μητροπόλεων Άκρονος και Νέας Υόρκης σε μία Μητρόπολη εξελέγη Μητροπολίτης της ενιαίας Μητροπόλεως με τον τίτλο "Αμερικής και Αυστραλίας".

Αναθεώρηση: Κυριακή, 01 Μαΐου 2022.