Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης πρώην Ιεροσολύμων κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1939).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Εμμανουήλ Σκοπελίτης γεννήθηκε στη Σάμο το 1939. Το 1953 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1966. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1959 και Πρεσβύτερος το 1965. Το 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Πατριαρχείου από το 1959 μέχρι το 1965. Στις 29 Μαρτίου 1981 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Ιεραπόλεως. Διετέλεσε Έξαρχος του Παναγίου Τάφου στην Αθήνα από το 1979 μέχρι το 2001. Το 1994 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 13 Αυγούστου 2001 εξελέγη Πατριάρχης Ιεροσολύμων. Στις 24 Μαΐου 2005 κηρύχθηκε έκπτωτος και στις 16 Ιουνίου 2005 καθαιρέθηκε. Στις 25 Ιουλίου 2019 άρθηκε η καθαίρεση και αποκαταστάθηκε ως Πατριάρχης πρώην Ιεροσολύμων.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 26 Ιουλίου 2019.