Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης κυρός Παρθένιος. (1907-1982).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Στόγιαν Σταμάτωφ γεννήθηκε στην Προβάτιγια στις 7 Μαρτίου 1907. Στις 8 Ιουνίου 1929 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Ιουνίου 1929 και Πρεσβύτερος στις 20 Ιουλίου 1933 από τον Μητροπολίτη Σόφιας Στέφανο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1933. Το 1934 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Νευροκοπίου. Στις 7 Ιανουαρίου 1939 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Δεκεμβρίου 1944 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας. Στις 8 Απριλίου 1945 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Λεύκης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σόφιας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αμερικής από τις 15 Ιανουαρίου 1965 μέχρι την 1 Οκτωβρίου 1966. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 12 Φεβρουαρίου (ή 2 Μαρτίου) 1982.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 04 Μαΐου 2022.