Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Πάφου κυρός Φώτιος. (1911-1983).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο κατά κόσμον Φρίξος Κουμίδης γεννήθηκε στο χωριό Κισσόνεργα της Πάφου στις 6 Μαΐου 1911. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1934 αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Η επίδρασις της θύραθεν σοφίας επί του Χριστιανισμού κατά τους τρεις ιεράρχας". Κατά τα έτη 1946-47 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Οξφόρδη. Το 1947 χειροτονήθηκε Διάκονος και ανέλαβε τη Διεύθυνση του περιοδικού "Πάνταινος" του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας. Εν συνεχεία μετέβη στις Η.Π.Α. όπου χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και υπηρέτησε ως Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής Τιμίου Σταυρού και Εφημέριος στη Μασαχουσέτη των Η.Π.Α. Στις 10 Νοεμβρίου 1951 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Πάφου. Το 1956 αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Πάφο. Το 1959 επέστρεψε. Στις 7 Μαΐου 1959 παραιτήθηκε. Το 1964 καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου για αντικανονική δράση στην Αυστραλία όπου τέθηκε επικεφαλής σχισματικής ομάδας. Αυτοανακηρύχθηκε Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας και προσέλαβε ως Βοηθό του τον Παλαιοημερολογίτη Επίσκοπο Σαλαμίνος Θεόκλητο. Αργότερα αποκαταστάθηκε ως π. Πάφου. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 19 Μαΐου 1983.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 27 Ιανουαρίου 2024.