Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κουταΐδος Γαενάτης κυρός Καλλίστρατος. (1938-2019).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Σότα Μαργαλιτασβίλι γεννήθηκε στο χωριό Βαρντισουμπάνη (Vardisubani) της Τελάβης στις 20 Οκτωβρίου 1938. Αποφοίτησε από το Ινστιτούτο Ιστορίας και Φιλολογίας της Τελάβης το 1980. Στις 6 Απριλίου 1982 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1982 και Πρεσβύτερος στις 2 Αυγούστου 1982. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1983 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 1983 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κουταΐδος Γαενάτης. Στις 8 Φεβρουαρίου 1989 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 25 Δεκεμβρίου 1992 σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στην Κουταΐση στις 20 Ιουνίου 2019.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 20 Ιουνίου 2019.