Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κυρός Δαμασκηνός. (1905-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Κοτζιάς γεννήθηκε στον Πειραιά το 1905. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1928. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1943. Υπηρέτησε ως Καθηγητής Γυμνασίου, Γραμματέας και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 29 Ιουνίου 1952 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαραθώνος, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 25 Ιουνίου 1958 εξελέγη Μητροπολίτης Ναυπακτίας και Ευρυτανίας. Στις 31 Μαΐου 1977 με την ψήφιση του νέου Καταστατικού Χάρτη της Εκκλησίας της Ελλάδος αποσπάστηκε το τμήμα της Ευρυτανίας και απετέλεσε τη Μητρόπολη Καρπενησίου. Έκτοτε έφερε τον τίτλο του Μητροπολίτη Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 2 Απριλίου 1984.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Μαρτίου 2019.