Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπρούκλιν κυρός Δοσίθεος. (1884-1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Ιβαντσένκο γεννήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1884 στο Κυβερνείο Χαρκόβου. Υπηρέτησε ως καθηγητής Μαθηματικών στην Ουφά. Στις 8 Νοεμβρίου 1917 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ουφάς Ανδρέα. Στις 14 Νοεμβρίου 1917 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Από το 1919 μέχρι το 1923 ήταν φυλακισμένος στη Σιβηρία. Το 1927 εγκαταστάθηκε στο Χάρκοβο και υπηρέτησε ως Καθηγητής Μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο του Χαρκόβου. Το 1941 επέστρεψε στα ποιμαντικά του καθήκοντα και εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας υπό τον Μητροπολίτη Χαρκόβου Θεόφιλο. Στις 15 Μαΐου 1943 μετά τον θάνατο της συζύγου του και των δύο υιών του, οι οποίοι σκοτώθηκαν στο μέτωπο εκάρη μοναχός στο Κίεβο και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Αρχιεπίσκοπο Κιέβου Νικάνορα (της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας). Υπηρέτησε στην Επισκοπή Πολτάβας. Το 1945 εγκαταστάθηκε στη Γερμανία και εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 23 Οκτωβρίου 1949 έλαβε εκ νέου το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Επίσκοπο Κίσσινγκεν Αλέξανδρο. Το 1951 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Εξαρχίας του Πατριαρχείου Ρωσίας στις Η.Π.Α. Στις 9 Μαΐου 1959 χειροτονήθηκε στη Νέα Υόρκη Επίσκοπος Νέας Υόρκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Έδμοντον και Καναδά Παντελεήμων, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Αγαθονικείας Ορέστη (Οικουμενικό Πατριαρχείο) και Αμερικής Ανδρέα (Πατριαρχείο Ρουμανίας). Στις 22 Φεβρουαρίου 1963 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μπρούκλιν. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 παραιτήθηκε αλλά στις 5 Φεβρουαρίου 1965 αποκαταστάθηκε και πάλι στην Επισκοπή Μπρούκλιν. Στις 5 Απριλίου 1970 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Απριλίου 1970 μετά την ανύψωση της Μετροπόλια σε Αυτοκέφαλη Εκκλησία από το Πατριαρχείο Ρωσίας παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στη Νέα Υόρκη την 1 Ιουνίου 1984 σε ηλικία 100 ετών.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.