Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρέοντος κυρός Λεωνίδας. (1904-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Λεωνίδας Παρασκευόπουλος γεννήθηκε στο χωριό Μανάρι Τριπόλεως το 1904. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1929. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1932 και Πρεσβύτερος το 1937. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Θεσσαλονίκη, στρατιωτικός ιερέας και Καθηγητής της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Θεσσαλονίκης. Στις 24 Μαρτίου 1968 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης. Στις 13 Ιουλίου 1974 κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου χωρίς δίκη και απολογία. Στις 18 Ιουλίου 1974 του δόθηκε ο τίτλος του Μητροπολίτη Ρέοντος. Εκοιμήθη στη Θεσσαλονίκη στις 28 Απριλίου 1984.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2017.