Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λβώβου και Τερνοπόλεως κυρός Νικόλαος. (1910-1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ευγένιος Νικολάγεβιτς Γιούρικ γεννήθηκε στις 6 Δεκεμβρίου 1910 στο χωριό Κορόστιβ της Επαρχίας Στρίι του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας. Στις 28 Μαΐου 1937 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος της Ελληνοκαθολικής (Ουνιτικής) Εκκλησίας. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Στανισλάβου (σήμερα Ιβανοφρανκόβου). Στη συνέχεια υπηρέτησε στις Επισκοπές Τσερνοβικίου και Λβώβου. Το 1946 αποχώρησε από την Ελληνοκαθολική Εκκλησία της Πολωνίας και υπήχθη στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Λβώβου. Στις 19 Οκτωβρίου 1965 εκάρη μοναχός και στις 21 Οκτωβρίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Αρχιεπίσκοπο Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 31 Οκτωβρίου 1965 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο και τον Αρχιεπίσκοπο Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 18 Απριλίου 1966 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Ιουνίου 1971 σε Μητροπολίτη. Στις 23 Νοεμβρίου 1983 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στο Λβωβ την 1 Οκτωβρίου 1984.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.